Druk na PVC – Zastosowanie

publikacja

Szczegóły publikacji:

5 września, 2022 /
8 minut /
DanielD
Tematy: DRUKREKLAMA
druk na pvc spienionym

Druk na PVC – czym jest i do czego się go stosuje?

Reklama zewnętrzna wciąż jest powszechnie stosowana przez firmy na całym świecie. Z tej przyczyny jej nośników stale przybywa. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się tablice reklamowe drukowane na twardych płytach PVC. Sprawdź, czym charakteryzuje się druk na PVC oraz dlaczego warto się na niego zdecydować!

Płyta PVC – do czego można ją użyć?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane jako podłoże drukowe średnio i wielkoformatowe wiążą się z późniejszą trwałością nie tylko materiału, ale również warstwy pigmentowej. Dzięki temu reklamy wytrzymują nawet kilka lat, zachowując żywe, nasycone barwy.

Wśród tworzyw na specjalną uwagę zasługują płyty PVC. Wykonane są ze spienionego polichlorku winylu, który po utwardzeniu wykazuje odporność na czynniki zewnętrzne, czy niektóre związki chemiczne. Powierzchnia płyt jest niezwykle gładka i twarda, doskonale nadając się na:

 • tablice reklamowe i informacyjne,
 • nadruki fotografii,
 • tablice o nieregularnych kształtach,
 • kasetony reklamowe,
 • karty plastikowe (np. gdy rozdajesz karty plastikowe klientom w ramach lojalnościowych),
 • tabliczki imienne umieszczane na drzwiach,
 • tablice edukacyjne z mapami i infografikami (np. w Parkach Narodowych lub menu restauracyjne),
 • tablice i zaproszenia okolicznościowe.

Fakt, że płyty PVC są łatwe w obróbce i występują w różnych grubościach, sprawia, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Technologia druku na PVC

Na polichlorku winylu najlepsze rezultaty uzyskuje się przy druku offsetowym. To dość zaawansowana metoda, która polega na nanoszeniu tuszu najpierw na specjalny cylinder matrycy, a dopiero później na zadrukowywaną powierzchnię. Każdy kolor z palety CMYK nanoszony jest osobno, co pozwala uzyskać wysoką jakość oraz doskonałe odwzorowanie barw. W klasycznym druku offsetowym wykonane są przede wszystkim opakowania produktów, etykiety czy torby reklamowe.

W reklamie zewnętrznej lepiej sprawdzi się specjalna odmiana druku offsetowego, czyli druk UV. Jest on znacznie bardziej odporny na światło słoneczne czy deszcz, a przy tym zachowuje niemal „fotograficzną” jakość. W druku offsetowym UV używane są zupełnie innego rodzaju farby, a dokładnie są to specjalne światłoutwardzalne tusze polimerowe. Tworzą one bardzo odporną powłokę.

Warto nadmienić, że w druku UV mogą zdarzyć się nieznaczne różnice kolorystyczne niż w założonym projekcie, wynikające ze specyfiki materiału oraz tuszów.

druk uv na tablicach reklamowych

Rodzaje i wymiary płyt PVC

Druk wykonuje się na PCV spienionym i utwardzonym w formie arkuszy o różnych grubościach. Ponadto daje on możliwość wykonania zarówno mniejszych, jak i całkiem sporych arkuszy służących np. jako tablice informacyjne. Trzeba tutaj nadmienić, że są one:

 • sztywne, ale i lekkie płyty,
 • o rozmaitych grubościach (1 – 10 mm),
 • z wykończeniem matowym lub błyszczącym,
 • dające możliwość łatwej obróbki i nadawania pożądanego kształtu.

Mimo, że PVC w kwestii druku jest stosunkowo nowym materiałem, to jednak zdążył już wyrobić sobie naprawdę pozytywną opinię, zwłaszcza u osób, którym zależy na trwałości.

Przygotowanie projektu pod druk na PCV – na co zwrócić uwagę?

Z powodu pewnych technologicznych ograniczeń druku UV i offsetowego, dla dobrego efektu wizualnego zalecane jest właściwe przygotowanie grafiki, którą chcemy nadrukować. Pamiętajmy, że PVC jest trudnym materiałem, a jego nadruk bardziej wymagający, niż przy klasycznej obróbce papieru.

Projekty zróżnicowane kolorystycznie

Dobrze, jeśli będą to projekty zróżnicowane kolorystycznie o intensywnych barwach. Warto również unikać stosowania dużych powierzchni w jednolitym, ciemnym kolorze (brązowym, czarnym itp.), ponieważ mogą wystąpić niewielkie defekty. Ponadto weźmy pod uwagę, czy projekt będzie nanoszony na białą, czy przeźroczystą powierzchnię. Od tego będzie zależeć np. konieczność nałożenia białej farby.

Maksymalne różnice kolorystyczne

Bardzo ważne jest, aby używać podczas projektowania odpowiednich profili kolorystycznych. Dzięki temu zminimalizuje się szansa na to, że wystąpią różnice kolorystyczne względem projektu.

Nieznaczne przesunięcia introligatorskie

Pamiętajmy, że podczas druku dużej ilości takich samych materiałów (np. kart lojalnościowych dla sklepu) mogą wystąpić przy cięciu PVC nieznaczne przesunięcia introligatorskie. Aby uniknąć ich widoczności, najlepiej jest nie nanosić w projekcie ramek lub linii prostych.

Oczywiście na sam koniec trzeba perfekcyjnie przygotować maszynę, dlatego warto wybierać tylko sprawdzone drukarnie, w których używa się najlepszej technologii.

druk uv pvc kolorystyka

PVC – nie tylko płyty

Polichlorek winylu znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku sztywnych tablic. Wykorzystywany jest także do produkcji folii, na których również można nadrukować grafikę. Idealnie nadają się one do rozmaitych oklejeń (witryny sklepowe, naklejki na samochody), opakowań czy wielkich formatów (np. wysokiej jakości fototapety).

Folie PVC są termoplastyczne, łatwe w obróbce i odporne na przetarcia czy zadrapania. Nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, więc bez obaw możemy wykorzystać je w formie fototapety w mieszkaniu. Natomiast kolor nadruku pozostaje bez zmian przez wiele lat.

Podziel się tym materiałem: