Zastosowanie Liter ze Styroduru

publikacja

Szczegóły publikacji:

13 września, 2022 /
8 minut /
DanielD
Tematy: REKLAMA
podświetlony napis

Litery ze styroduru – zastosowanie w reklamie i nie tylko

Litery ze styroduru są lekkie, wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Styrodur to materiał tani i łatwy w formowaniu. Możemy go łączyć z pleksi, aluminium czy z płytami dibond. Styrodur chętnie wykorzystywany jest w procesie tworzenia logo, logotypów i liter przestrzennych reklamowych, ale nie tylko! Gdzie jeszcze znalazł zastosowanie? Jakie ma wady i zalety? Sprawdź koniecznie!

Czym jest styrodur?

Styrodur (polistyren ekstrudowany, pianka polistyrenowa) to pochodna styropianu, materiał zamkniętokomórkowy, który cechuje się gładką powierzchnią. Jest on jednak bardziej zbity niż styropian oraz znacznie bardziej wytrzymały i twardszy. Litery ze styroduru mogą być umiejscowione na każdej wysokości zarówno na ścianach, jak i płytach działowych. Ich lekkość zapewnia łatwy montaż i sprawia, że nie obciążają konstrukcji. Wykonywane są zazwyczaj z materiału o grubości od ok. 2 do 10 cm. Co więcej, takie litery możemy pomalować na dowolny kolor, jak i zostawić niemalowane.

Jak powstają litery ze styroduru?

Do wycinania w styrodurze używa się specjalnego plotera. Jego nagrzana żyłka pozwala na wycinanie liter i znaków. Następnie wycięte elementy wymagają sklejenia oraz zaszpachlowania w miejscach cięcia. Kolejnym krokiem jest pomalowanie elementów na dowolny kolor. Na końcu pozostaje tylko montaż liter.

Niestety, rozwiązanie to ma też swoje ograniczenia. Jednym z nich jest dostępna powierzchnia płyt materiału. Wówczas, gdy decydujemy się na litery większe niż płyta, musimy połączyć elementy za pomocą specjalnego kleju i szpachli.

Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż liter z licem. Lico jest dodatkowym materiałem, najczęściej plexi, PCV lub dibond, który najpierw podlega frezowaniu, a później zostaje przytwierdzony za pomocą kleju do bryły. Uszlachetnienie frontu litery sprawi, że całość będzie znacznie bardziej wzmocniona. Ponadto, zastosowanie plexi czy PCV ochroni bryły przed promieniowaniem UV i blaknięciem koloru.

Montaż liter ze styroduru – wady i zalety

Do zalet styroduru należy m.in. to, że z jego pomocą w bardzo łatwy sposób możemy skonstruować trójwymiarowe znaki, litery czy logotypy. Napisy przestrzenne przełamują płaskość powierzchni i nudę w reklamach, a dzięki temu są znacznie bardziej atrakcyjne dla widza i przyciągają wzrok.

Logo czy napis wykonany ze styroduru z uszlachetnionym licem oraz z zachowaniem najwyższej jakości podczas produkcji cechuje się wysoką odpornością, trwałością i jest niezwykle estetyczny.

Znaki i litery wycięte za pomocą plotera są bardzo dokładne, a samo wycinanie ploterem daje nam możliwość uzyskania dowolnych kształtów oraz wielkości. Front można pomalować np. na kolor srebrny, metaliczny, złoty lub każdy inny. Litery możemy też uszlachetnić i wzmocnić. Warto podkreślić, że jeden element może zostać pomalowany na kilka różnych kolorów.

Kolejną zaletą styroduru jest jego koszt. Mimo że zazwyczaj w wielu firmach obowiązuje wycena indywidualna, dzięki której można uwzględnić wszystkie potrzeby klienta, zamówienia, w których wykorzystuje się styrodur, są zazwyczaj znacznie tańsze w porównaniu do innych materiałów stosowanych w takiej reklamie.

Litery ze styroduru mają też swoje wady. Jeżeli zdecydujemy się na demontaż liter, musimy mieć świadomość, że nie będziemy mogli wykorzystać tych elementów ponownie. Co więcej, niezabezpieczony front będzie bardzo delikatny i wrażliwy na wgniecenia, a farby z czasem mogą blaknąć. Rozwiązaniem jest jednak solidne wzmocnienie liter z użyciem np. plexi.

Litery przestrzenne – zastosowanie

Litery przestrzenne ze styroduru są idealnym sposobem na reklamę firm działających w wielu różnych branżach. Stworzenie niepowtarzalnych konstrukcji ze styrodurowych liter przyciągnie wzrok klientów, a oklejenie folią nada naszej reklamie oryginalnego charakteru. Niektóre rodzaje liter ze styroduru można dodatkowo podświetlać. Czasami istnieje także możliwość wydrukowania grafiki na front.

Litery 3D mogą zostać umieszczone zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Można z nich stworzyć też konstrukcje wolnostojące. Dzięki temu reklama nadaje się również do postawienia w pomieszczeniach handlowych, hotelach na recepcji, w biurach czy w wielu innych wnętrzach. Często oznacza się nimi także różnego rodzaju sale czy aule.

Litery ze styroduru zdobywają jednak popularność nie tylko w branży reklamowej. Świetnie sprawdzą się również w formie dekoracji na publicznych eventach, imprezach, weselach, komuniach, przedstawieniach, chrzcinach i wielu innych.Liter przestrzennych możemy używać też na sesjach zdjęciowych czy planach filmowych. Sam styrodur wykorzystywany jest także m.in. w sztukaterii. Swoje zastosowanie znalazł również w budownictwie i służy do ocieplania fundamentów, tarasów i stropów.

Podziel się tym materiałem: