Zalety, Wady i Zastosowanie Druku Ekosolwentowego

publikacja

Szczegóły publikacji:

7 października, 2022 /
6 minut /
DanielD
Tematy: DRUK

Druk ekosolwentowy – zalety, wady i zastosowanie

Wydruki wielkoformatowe najczęściej powstają z zastosowaniem tzw. druku solwentowego. Coraz częściej jednak mówi się o niekorzystnym wpływie na środowisko tego sposobu zadruku na różnych powierzchniach. Dlatego w drukarniach wielkoformatowych coraz częściej stosuje się druk ekosolwentowy, który polega na wykorzystywaniu nieco innych substancji niż w przypadku zwykłego druku solwentowego. Czym różnią się obie metody druku, jakie są zalety i wady druku eko, i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest druk ekosolwentowy i czym się różni od druku solwentowego?

Wydruki solwentowe są obecnie jednymi z najpopularniejszych, jeśli chodzi o druk wielkoformatowy. To właśnie ten sposób druku wykorzystywany jest do stworzenia billboardów, roll-upów, tablic informacyjnych, plandek na pojazdy, plakatów, czy banerów. Główną zaletą tej metody jest trwałość wydruków. Druk wielkoformatowy możemy podzielić na twardy (solwentowy) oraz ekosolwentowy.

Druk solwentowy

Druk solwentowy polega na zastąpieniu wykorzystywanych w tradycyjnych drukarkach atramentów wodnych atramentami na bazie rozpuszczalników organicznych. Wówczas drukarka solwentowa „natryskuje” na atramentowym ploterze dany nadruk na materiał, a następnie wydruk musi zostać pozostawiony do wyschnięcia. Ten rodzaj druku jest odporny na czynniki zewnętrzne, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.

Druk ekosolwentowy

Druk ekosolwentowy polega na drukowaniu materiałów w podobny sposób jak w przypadku zwykłego druku solwentowego, jednak z wykorzystaniem atramentów pozbawionych szkodliwych związków chemicznych. Wówczas takie wydruki nie posiadają charakterystycznego, przykrego zapachu, co sprawia, że materiały są w pełni bezpieczne dla środowiska i ludzi. Druk ekosolwentowy, tak jak poprzednik, również jest odporny na działanie czynników z zewnątrz, jednak jego wytrzymałość jest nieco mniejsza.

druk eko solwentowy

Wydruk ekosolwentowy i jego zalety

Jedną z najważniejszych zalet druku ekosolwentowego jest brak negatywnego wpływu na środowisko. Zastosowanie pozbawionych szkodliwych substancji materiałów sprawia, że wydruki eko są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i całej natury. Wówczas tak przygotowane materiały mogą być wywieszane zarówno na zewnątrz budynków, jak i w środku (np. na salach konferencyjnych, na korytarzach, czy w witrynach sklepowych).

Kolejną zaletą druku ekosolwentowego jest jego cena. Wydruki solwentowe należą do jednych z najbardziej przystępnych cenowo, dzięki czemu można w ekonomiczny sposób zamówić materiały wielkoformatowe takie jak billboardy, plakaty, folie, naklejki na pojazdy i wiele innych. Na niską cenę takiej usługi wpływa nie tylko zastosowanie atramentów wodnych, ale także brak konieczności laminowania gotowego już wydruku.

Co więcej, druk ekosolwentowy jest odporny na działanie promieni słonecznych, deszczu, mrozu, czy innych warunków atmosferycznych nawet przez dwa-trzy lata. Przez ten okres nadruk nie zmienia swojej kolorystyki, cały czas doskonale prezentując wydrukowaną grafikę. Co ciekawe, zastosowanie nieszkodliwych dla środowiska materiałów zdecydowanie pozytywnie wpłynęło na jakość wydruku. Poza doskonałą precyzją wydruk ekosolwentowy wyróżnia się żywą kolorystyką i idealnym odwzorowaniem projektu.

Druk ekosolwentowy – wady

Jedną z wad wydruków ekosolwentowych może być ich stosunkowo krótka wytrzymałość. Twarde druki solwentowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych od trzech do siedmiu lat, zaś druk eko prezentuje się doskonale zwykle przez około dwa-trzy lata. Ma na to wpływ zastosowanie atramentów bez związków chemicznych. Wydruki eko mogą więc szybciej blaknąć pod wpływem promieniowania UV oraz niszczyć się przy trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego materiały drukowane tym sposobem to najczęściej sezonowe reklamy lub plakaty tymczasowe.

plakaty

Zastosowanie druku ekosolwentowego

Nadruki solwentowe mogą zostać wykonane na tworzywach zawierających w sobie PVC. Aktualnie druk ekosolwentowy to coraz częściej wybierany sposób wydruku wielu materiałów, zarówno wielko- jak i średnioformatowych. Najczęściej ten rodzaj druku wykorzystuje się do tworzenia reklam zewnętrznych. Możemy do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju billboardy reklamowe, plakaty informacyjne, naklejki na okna, nadruki na plandekach samochodowych i wiele innych.

Ponadto druk eko wykorzystuje się do wydrukowania folii samoprzylepnych, liter przestrzennych, czy materiałów do kasetonów i systemów wystawienniczych. Ze względu na pozytywne właściwości wykorzystywanych przy druku substancji, wydruki ekosolwentowe można ujrzeć na lotniskach, w galeriach handlowych, na biurowych korytarzach i w wielu innych miejscach, gdzie można umieścić materiały reklamowe i informacyjne.

Co ciekawe, druk solwentowy może zostać wykorzystany do wydruków w jakości fotograficznej, która wyróżnia się większym nasyceniem kolorów i idealną wręcz jakością w porównaniu do standardowych wydruków. Takie materiały często mają nadrukowane zarówno przygotowane przez specjalistę grafiki, jak i zdjęcia osób lub przedmiotów.

Czy warto zlecić druk ekosolwentowy?

Wiele osób zastanawia się, czy pomimo nieco krótszej w porównaniu do twardego druku solwentowego wytrzymałości, warto zainwestować w druk eko. Odpowiedź brzmi: TAK. Jest to uzasadnione głównie brakiem szkodliwego wpływu tak zadrukowanego materiału na środowisko.

Jak wcześniej wspomniano, wydruk ekosolwentowy może być wywieszony zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jest to szczególnie przydatna cecha, gdyż np. w przypadku zmiany koncepcji reklamy lub wynajęcia zewnętrznego miejsca reklamowego tylko na określony czas, taki materiał reklamowy lub informacyjny może zostać powieszony w innym miejscu (np. wewnątrz biura).

Warto wiedzieć, że skład atramentów wykorzystywanych do twardego druku solwentowego jest szkodliwy dla otoczenia i powoduje zawroty głowy u ludzi. W przypadku chęci wywieszenia takiego wydruku wewnątrz pomieszczeń konieczne jest spełnienie licznych wymagań związanych z wentylacją we wnętrzach. Druk ekosolwentowy jest zaś w pełni bezpieczny, dlatego materiały zadrukowane tą metodą mogą zostać wywieszone w dowolnym miejscu.

Podsumowanie

Druk ekosolwentowy staje się coraz popularniejszym i chętniej wybieranym sposobem zadruku materiałów reklamowych i informacyjnych. Dzieje się tak głównie ze względu na ekologiczne właściwości zastosowanych przy druku atramentów, a także na możliwość późniejszego wykorzystania materiałów wewnątrz pomieszczeń. Ponadto taki wydruk cechuje się niesamowitą jakością i precyzją wykonania. Warto wspomnieć, że do prawidłowego wydruku materiałów metodą eko konieczne jest wykorzystanie drukarek ekosolwentowych, dlatego warto zlecić takie zadanie profesjonalistom.

Podziel się tym materiałem: