Druk Cyfrowy – Rodzaje i Zalety Stosowania

publikacja

Szczegóły publikacji:

5 sierpnia, 2022 /
9 minut /
DanielD
Tematy: DRUK
druk-cyfrowy-wielkiformat-uv

Rodzaje druku cyfrowego

Druk cyfrowy cieszy się coraz większą popularnością. To nowoczesna metoda, dzięki której możemy uzyskać całkiem dobrej jakości materiały reklamowe oraz poligraficzne, w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Cały proces drukowania polega na tworzeniu obrazów na zadrukowanym podłożu na podstawie danych wysyłanych dzięki pomocy komputera bez konieczności stosowania nośnika pośredniego. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności przygotowywania form, które są wymagane, gdy wykonujemy druk offsetowy. 

Dzięki technice druku cyfrowego możemy zoptymalizować koszty i zaproponować krótki czas realizacji zamówienia. Jakie jeszcze zalety posiada druk cyfrowy? Jakie są rodzaje druku cyfrowego? Sprawdź koniecznie!

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy polega na naświetlaniu wałka, który jest podłączony do tonera. Obraz powstały w ten sposób przenosi się na zwykły papier, papier samoprzylepny, folię przezroczystą lub kolorową oraz wiele innych materiałów, natomiast w przypadku wielkiego formatu głowice drukujące nanoszą tusz bezpośrednio na drukowany materiał. Druk cyfrowy jest drukiem niskonakładowym. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia nam modyfikację elementów zarówno graficznych, jak i tekstowych dla każdej odbitki, dzięki czemu możemy dostosować materiały do swoich indywidualnych potrzeb.

Zalety i wady druku cyfrowego

Zalety druku cyfrowego:

 • idealny przy niewielkich nakładach,
 • możliwy do realizacji w niskiej cenie,
 • krótki czas realizacji zamówienia,
 • brak kosztów związanych z przygotowaniem klasycznej formy drukowej,
 • możliwość personalizacji,
 • prosta archiwizacja,
 • szybka i prosta zmiana technologii wydruku,
 • możliwość druku w wielu kolorach,
 • sprawdzi się m.in. podczas drukowania materiałów konferencyjnych, plakatów, tablic, czy naklejek samoprzylepnych.
materialy-do-druku-cyfrowego-wielkoformatowego

Wady druku cyfrowego:

 • nieco gorsza jakość niż w przypadku, gdy zastosujemy druk offsetowy,
 • może być nieopłacalny przy dużym nakładzie (najlepiej sprawdza się w przypadku gdy drukujemy od jednej do kilkuset sztuk).

Jakie wyróżniamy metody druku cyfrowego?

Drukowanie cyfrowe, w zależności od tego, jaka metoda i technika druku została użyta, może różnić się od siebie zarówno stosowanymi barwnikami, użytymi maszynami, jak i działaniem. Wszystkie przedstawione poniżej techniki druku pozwalają nam jednak uzyskać dobrze odwzorowany obraz.

Druk laserowy (elektrofotograficzny)

Wydruki laserowe swoje początki upatrują w kserografii. Kontroler wydruku przerabia w odpowiedni sposób dane wejściowe (zrastrowanie), a warstwa fotoprzewodząca zostaje naświetlona dzięki promieniom laserowym (albo diodom). 

Na powierzchni cylindra pokrytego materiałami światłoczułymi powstaje obraz utajony. Następnie proszek barwiący przenoszony jest na podłoże, a odbitka utrwalana. Toner zostaje przełożony na papier lub folię i jest z nią zespalany termicznie.

Technika druku laserowego najczęściej wykorzystywana jest w drukarkach biurowych i urządzeniach wielofunkcyjnych popularnych w naszych domach, ale stosują ją także specjalne maszyny produkcyjne.

Druk magnetograficzny

W tej technologii druku obraz zostaje stworzony dzięki gęstej siatce obwodów elektrycznych, które rozmieszczone są na cylindrze. Całość wytwarza pole magnetyczne, a proszek ferromagnetyczny tworzy obraz na cylindrze (w miejscach, w których wytworzyły nam się pola magnetyczne).

Druk termograficzny

Podczas tego rodzaju drukowania, to wysoka temperatura jest czynnikiem działającym na podłoże (czasami wykorzystuje się również środek barwiący). Popularną techniką jest termografia pośrednia, która pozwala nam utrwalić termostatyczne substancje na mokrym podłożu. Zadrukowywane podłoże staje się wypukłe. Technika ta świetnie sprawdzi się na wizytówkach, kopertach, ale i reklamach komercyjnych.

Druk jonograficzny

Działa podobnie do metody elektrofotografii, z tą różnicą, że w przypadku drukowania metodą jonograficzną, ładunek elektrostatyczny cylindra zmienia się dzięki jonom.

Cyfrowy druk natryskowy (Ink-Jet)

Polega na zadruku powierzchni dzięki specjalnym głowicom z dyszami, które za pomocą pompy ciśnieniowej wyrzucają krople farby. Cały proces sterowany jest komputerowo. Technikę tą stosuje się najczęściej do sporządzania materiałów przemysłowych, wielkoformatowych i nakładowych. Do tego rodzaju wydruków możemy zaliczyć druki lateksowe, pigmentowe, druki UV i barwnikowe oraz zadrukowania metodą solwentową, ekosolwentową i mildsolwentową.

druk-cyfrowy-ekosolwentowy-na-papierze

Druk lateksowy

Zdrowy dla środowiska oraz człowieka. Technologia ta przewiduje druk barwnikami na bazie wody. Na takim materiale nie używa się rozpuszczalników.

Druk pigmentowy

Służy do wykonywania nadruków atramentami pigmentowymi (cząsteczki stałe w substancji zawieszone są w rozpuszczalniku). Cechuje je dobra odporność na deszcz, śnieg oraz promienie słoneczne. Jednak w trakcie drukowania wytwarzane są duże krople, a to utrudnia uzyskanie materiałów wysokiej rozdzielczości.

Druk barwnikowy

To bardzo tanie, ale jednocześnie nietrwałe rozwiązanie. Materiały są niezwykle wrażliwe na deszcz i słońce, dlatego zawsze należy je foliować. Drukowanie tego typu polega na użyciu barwnika rozpuszczonego w wodzie lub innej, przeznaczonej do tego substancji.

Druk wykorzystujący promieniowanie UV

Zaletą druku UV jest duża trwałość koloru oraz to, że można zadrukować powierzchnię lakierem lub białym atramentem. Natomiast do wad zaliczamy brak trwałości mechanicznej. Tego typu tusze utwardza się za pomocą promieni UV, jednak z uwagi na szkodliwość, nie należy stosować ich w domach. Za pomocą takiego urządzenia drukującego możemy wykonać druk wielkoformatowy lub druk bezpośredni.

Druk mildsolwentowy (miękki solwent)

Do zadruku metodą miękkiego solwentu używa się farb z obniżoną ilością rozpuszczalników. Miękki solwent może być jednak szkodliwy dla człowieka, dlatego nie powinien być stosowany w domach i mieszkaniach (podobnie jak druk UV).

Druk solwentowy

Bardzo trwały i odporny na zmieniające się warunki. Barwniki używane do tego druku rozpuszczane są w cykloheksanolu. Takie materiały są niezwykle trwałe, więc projekt zrealizowany za pomocą technologii solwentowej będzie miał swoje zastosowanie na zewnątrz przez wiele lat. Niestety jednak, maszyny wykonujące druk solwentowy cechują się dużą uciążliwością dla środowiska. Jeżeli chcemy wydrukować bardziej przyjazne środowisku banery reklamowe, ulotki i inne – skorzystajmy z usług drukarni oferujących druk ekosolwentowy.

Druk ekosolwentowy

Przyjazna środowisku alternatywą dla solwentu. Druk ekosolwentowy wykonuje się z użyciem farb opartych o kwas mlekowy i inne, ekologiczne składniki. Jego zaletą jest znacznie wyższa rozdzielczość i mała szkodliwość dla fauny i flory. Niestety jednak ekosolwent jest nieco mniej odporny na ciężkie warunki atmosferyczne.

W technologi solwentu i ekosolwentu często drukuje się billboardy i banery:

Podziel się tym materiałem: