Drukarnia Wielkoformatowa – Kiedy Warto Skorzystać?

publikacja

Szczegóły publikacji:

28 lipca, 2022 /
8 minut /
DanielD
Tematy: DRUKBANER
drukarka

Czym jest drukarnia wielkoformatowa?

Identyfikacja wizualna Twojej marki oraz jej odbiór wśród klientów w dużej mierze determinowany jest poprzez działania marketingowe, jakie podejmujesz. W dobrej strategii marketingowej nie może zabraknąć działań reklamowych, które obejmują nie tylko promocję w internecie, ale również reklamę opartą na ulotkach, plakatach, billboardach, banerach i wielu innych. Warto więc skorzystać ze specjalnego rodzaju druku, jaki w swojej ofercie posiada drukarnia wielkoformatowa. Czym szczególnym charakteryzuje się taka drukarnia? Jakie zalety wynikają z korzystania z tego rodzaju usług? Sprawdź koniecznie!

Druk wielkoformatowy – czym jest?

Do produkcji wydruków wielkoformatowych stosuje się najnowsze technologie druku, które używane są do tworzenia form drukowanych o niestandardowym formacie. Z takimi formatami komercyjne drukarki (czyli te obecne w naszych domach i firmach) nie są sobie w stanie już prowadzić.

Za wydruki wielkoformatowe uważa się rozmiary, które zaczynają się już od 50 centymetrów szerokości. To właśnie wielkości powyżej tej granicy wymagają zazwyczaj stosowania specjalistycznych drukarek. Co ciekawe, dzięki nowoczesnej technologii druku, jesteśmy w stanie wydrukować bardzo duże banery i inne materiały o szerokości nawet kilku metrów.

Co znajdziemy w ofertach drukarni wielkoformatowych?

Najnowsza technologia daje nam możliwość druku na materiałach rolowych (na folii, papierze, siatce czy tkaninie), a także na materiałach typu karton, drewno czy ceramika. Co więcej, w zależności od drukarni i posiadanego sprzętu, możemy drukować płyty i materiały rolowe w różnych rozmiarach. Do wykończenia banerów i innych wyrobów stosuje się laminowanie, oczkowanie, a czasem nawet frezowanie, plotowanie, gięcie termiczne, cyfrowe cięcie i wiele innych. 

Zazwyczaj drukarnie wykonują większość z tych procesów wykończeniowych, jednak przed złożeniem zamówienia, warto skontaktować się z wybranym punktem i dopytać specjalistów o szczegóły.

Drukarnia wielkoformatowa oferuje najczęściej grafikę reklamową na najpopularniejszych materiałach wykorzystywanych w procesie promocji i komunikacji wizualnej. Przeważnie wydruki wielkoformatowe wykonuje się na materiale frontlit (stworzony z myślą o banerach reklamowych) oraz blockout (blokujący przenikanie światła). Drukarnie oferują także banery powlekane, dwustronne, z siatki mesh, a nawet odblaskowe.

Drukarnia wielkoformatowa zrealizuje dla nas zamówienia zarówno na małe, jak i wielkogabarytowe reklamy oraz wiele innych, w tym:

 • banery reklamowe,
 • billboardy,
 • siatki mesh,
 • citylight (reklama podświetlana),
 • tablice reklamowe i informacyjne,
 • kasetony reklamowe,
 • reklamy świetlne,
 • szyldy,
 • druk wielkoformatowy na banery i tablice do montażu na ściankach reklamowych,
 • wydruki na różnego rodzaju foliach, w tym również foliach samoprzylepnych,
 • fototapety winylowe,
 • blueback,
 • reklamy na samochód,
 • reklamy na plandece,
 • naklejki,
 • rollupy,
 • potykacze,
 • ulotki,
 • plakaty itp.

Drukarnia SigmaDruk specjalizuje się w druku wielkoformatowym, jednak w zależności od potrzeb klientów drukuje również wizytówki, foldery, karty menu, wykonuje także nadruki na kubkach i koszulkach oraz wiele innych.

Zalety korzystania z drukarni wielkoformatowych

Zalety produkcji reklam wielkoformatowych to m.in. ich wytrzymałość na zmieniające się warunki pogodowe oraz na działanie niskich i wysokich temperatur, w tym mrozu, ale też deszczu czy promieni słonecznych. Trwały druk wielkoformatowy może być naniesiony na szerokiej gamie podłoży, od laminowanych i wylewanych, po standardowe materiały PVC.

Reklama XXL charakteryzuje się dużą widocznością i daje nam możliwość dotarcia do wielu odbiorców, również tych starszych, którzy znacznie rzadziej korzystają z internetu. Druk wielkoformatowy cechuje się również korzystną ceną i wysoką jakością. Co więcej, ma on całkiem szerokie zastosowanie. Dzięki niemu możemy stworzyć ciekawe ścianki reklamowy czy ścianki przeznaczone do sesji fotograficznych.

Druk wielkoformatowy realizowany jest w wielu technologiach, w zależności od potrzeb klienta. Drukarnia SigmaDruk realizuje projekty z wykorzystaniem technologii solwentowej oraz ekosolwentowej.

Czym różni się druk cyfrowy i druk offsetowy od druku solwentowego i ekosolwentowego?

Druk cyfrowy jest najbardziej rozpowszechnioną i najpopularniejszą techniką drukowania. Każda drukarnia cyfrowa (zarówno cyfrowa drukarnia internetowa, jak i stacjonarna) będzie miała w swojej ofercie możliwość druku cyfrowego, który dobrze sprawdzi się podczas produkcji wizytówek czy ulotek. To bardzo tania forma powielania materiałów, jednak charakteryzuje się nieco niższą jakością obrazu. 

Drukarnia offsetowa z kolei stworzy nam bardzo dokładne wydruki. To dobry sposób do produkowania katalogów, plakatów, książek czy map i różnego rodzaju materiałów wielobarwnych. Świetnie sprawdza się wówczas, gdy zależy nam na tym, aby wydruk powstał tanio i szybko.

ułożony napis print

Wydruki solwentowe są stosunkowo nową technologią. Do ich powstania wykorzystuje się ploter atramentowy ze specjalnym roztworem tuszu. Doskonale nadają się do drukowania materiałów wielkoformatowych i są niezwykle odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a do tego gwarantują nawet kilkuletnią wytrzymałość materiału.

Natomiast wydruki w technologii ekosolwentowej to ekonomiczny i ekologiczny sposób na produkcję dużych banerów wysokiej jakości. Do ich produkcji używa się pigmentowych atramentów, których bazy wykonywane są z użyciem organicznych rozpuszczalników.

Drukarnie wielkoformatowe – park maszynowy

Rozwój technologii druku sprawił, że obecnie możliwe jest drukowanie na niemalże każdym nośniku, a nowoczesne parki maszynowe wyposażone są w sprzęty umożliwiające pracę na wysokim poziomie. W skład maszyn dostępnych w drukarni SigmaDruk wchodzą:

 • Ploter hybrydowy LED UV Mutoh – pomaga realizować zlecenia wymagające najwyższej jakości druku na sztywnych materiałach typu PVC czy DiBOND. Wykorzystuje się go też wszędzie tam, gdzie wymagane jest wykończenie lakierem oraz dodatkowy biały atrament.
 • Ploter EKO solwent 320 cm – drukarnia posiada również sprzęt pozwalający na realizację zleceń dla klientów wymagających. Ploter ten pomaga nam wydrukować plakaty citylight CLP, blueback oraz banery wielkoformatowe najwyższej jakości.
 • Ploter EKO solwent 160 cm – sprzęt pozwala na fotograficzną jakość druku na różnego rodzaju foliach i nie tylko.
 • HP Latex 375 – pomaga uzyskać druk powlekany kolorystycznie. Swoje zastosowanie znajduje szczególnie w reklamie samochodowej oraz tapetach.
 • Ploter mild solwent 320 cm – drukarka zapewniająca szybkość drukowania z zachowaniem bardzo wysokiej jakości. Dzięki niej całkowity czas realizacji zamówionego towaru i wysyłki zostaje skrócony do minimum.
 • Ploter twardy solwent 320 cm – obsługuje druk wielkoformatowy w technologii twardego solwentu. Pozwala na druk kampanii wielkoformatowych, banerów oraz BBS.

Drukarnia posiada również takie urządzenia jak:

 • Ploter termiczny MegaPLOT (służy do wycinania liter przestrzennych).
 • Zgrzewarki Leister UniPLAN (umożliwiają odpowiedni zgrzew, który zabezpieczy materiał przed rozerwaniem).
 • Summa D120 i D60 z OPOS X (służy do wycinania folii, również ozdobnej i dekoracyjnej).
 • Laminator pneumatyczny (laminator z funkcją laminowania na gorąco).

Możliwości produkcyjne drukarni SigmaDruk pozwalają większość zamówień wielkoformatowych zrealizować w trybie ekspresowym. Ponadto, firma nie ogranicza swojej działalności tylko do jednego regionu. Dzięki współpracy z kurierami dostarcza zamówienia na terenie całej Polski. Jeżeli więc interesują Cię usługi na najwyższym poziomie i potrzebujesz zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt graficzny — drukarnia wielkoformatowa SigmaDruk będzie idealnym wyborem! Gwarantujemy realizację zamówienia z zachowaniem najwyższej jakości druku. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Podziel się tym materiałem: