Plakaty Reklamowe – Odpowiednie Przygotowanie Do Druku

publikacja

Szczegóły publikacji:

26 sierpnia, 2022 /
5 minut /
DanielD
Tematy: DRUKREKLAMA
reklamy

Jak przygotować plakat do druku?

Plakat reklamowy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych form promocji marki lub usług, która jednocześnie nadal jest bardzo skuteczna. Dbając o odpowiedni projekt graficzny, dobrą jakość wydruku i przyciągające uwagę odbiorcy hasło, możemy zapewnić swojej firmie świetną reklamę w bardzo atrakcyjnej cenie. Jak przygotować plakat do druku? Jaką technikę druku wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje!

Przygotowanie do druku i drukowanie plakatów

Poprawność wydruku nie zależy tylko od maszyny drukującej, ale również od prawidłowego przygotowania plakatu i ustawienia odpowiednich parametrów pliku. Jak przygotować plik? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto 6 praktycznych wskazówek!

Format pliku

Pliki powinny być zapisane w formatach, które akceptuje wybrana przez nas drukarnia. Większość punktów obsługuje format PDF generowany w profesjonalnym programie graficznym. Ponadto wiele drukarni oferuje druk plakatów w formatach takich jak JPG, PNG, CDR, PSD, TIFF. Użycie formatów, które obsługuje wybrana przez nas drukarnia, gwarantuje nam, że nasz projekt zostanie poprawnie wydrukowany.

Odpowiednie przygotowanie tekstu do drukowania

Nie każdy program graficzny, w którym pracujemy, ma taką samą bibliotekę fontów, dlatego całe liternictwo należy zmienić na krzywe Béziera.

Kolorystyka plakatu

Przestrzeń barwna ma duży wpływ na prawidłowe odwzorowanie kolorystyki. Aby kolory, które widzimy na naszym monitorze, były odpowiednio odtworzone na papierze, to podczas prac graficznych warto skorzystać z konwersji koloru do palety CMYK, jaką możemy dobrać w każdym programie graficznym.

CMYK (Cyjan, Magenta, Yellow, Black) jest zestawem podstawowych kolorów farb używanych do druku wielobarwnego. Jeżeli nasze wydruki będą charakteryzowały się dużą ilością czerni, warto również zadbać o jej prawidłowe nasycenie. Wówczas powinniśmy ustawić zakres kolorów, który nie będzie większy niż np. C-50, M-40, Y-40, K-100 albo C-30, M-30, Y-30, K-100.

kolorowy plakat reklamowy

Spady/Marginesy

Zanim wyślemy lub dostarczymy nasze zamówienia do realizacji, powinniśmy również szczególną uwagę zwrócić na spady. Spady są obszarami druku, które wychodzą poza krawędź. Nie należy tam umieszczać żadnych elementów, szczególnie tych ważnych, takich jak np. logo, hasła reklamowe czy elementy grafiki. Ten obszar powinien pozostać pusty, ponieważ zostanie on obcięty w czasie uzyskiwania właściwego formatu naszego arkusza. Warto więc zadbać o to, aby żadne elementy projektu nie przekraczały marginesów bezpieczeństwa.

Wielkość spadów powinna wynosić ok. 3 do 5 cm.

Rozmiar plakatu

W ofertach wielu punktów drukarskich znajdziemy opcję drukowania plakatów w tradycyjnych, najbardziej popularnych formatach, plakatów wielkoformatowych, a także materiałów o wymiarach niestandardowych. Warto znać wymiary najpopularniejszych formatów, ponieważ znacznie łatwiej będzie nam wówczas dopasować do nich swój obraz.

Najczęściej plakaty drukuje się w formatach A0, A1, A2, A3, B0, B1, B2 i B3. Dokładne wymiary tych formatów bardzo łatwo znajdziemy w internecie.

Rozdzielczość

Odpowiednio ustawiona rozdzielczość obrazu to również niezwykle istotna kwestia. Najlepiej ustawić wartość 300 dpi. Nie powinniśmy jej przekraczać ze względu na to, że rozmiar pliku może okazać się wówczas zbyt duży. Natomiast rozdzielczość poniżej tej wartości może przyczynić się do tego, że wydrukowane plakaty będą nieostre lub będą cechować się widocznymi, nieestetycznymi pikselami.

Technika druku – druk offsetowy czy cyfrowy?

Oprócz poprawnego przygotowania projektu należy wybrać też odpowiednią technikę druku. Często przed zleceniem wydruku zastanawiamy się, czy lepiej będzie wydrukować materiały techniką offsetową, czy może wybrać technikę druku cyfrowego?

Wszystko zależy m.in. od ilości plakatów, które chcemy wydrukować. Jeżeli potrzebujemy mniejszej ilości materiałów, lepiej sprawdzi się druk cyfrowy. To również znacznie tańsza metoda, która pozwala uzyskać dobrej jakości plakaty, w atrakcyjnej cenie i w krótkim czasie. Co więcej, plakaty reklamowe drukowane cyfrowo mogą być modyfikowane na bieżąco.

plakaty reklamowe

Wydruk cyfrowy plakatów zazwyczaj będzie jednak wymagał skalowania, a to może wpłynąć na jakość naszego projektu. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest skorzystanie z programu wektorowego. Wektor daje nam możliwość nieskończonej skalowalności, bez straty na jakości naszego projektu.

Z kolei przy większym nakładzie wybierzmy druk offsetowy. Druk offsetowy opiera się na tworzeniu matryc, które odbijane są na papierze na wzór pieczątki. Metoda ta pozwala uzyskać jeszcze lepszą jakość, a raz stworzone matryce będzie można wykorzystać wielokrotnie, drukując dodatkowe sztuki w każdym dowolnym momencie.Skorzystać możemy również z możliwości druku solwentowego lub ekosolwentowego. Stosuje się go wówczas, gdy mamy do czynienia z podłożem z zawartością PVC oraz z podłożami, na których nie można wykonać druku atramentami wodnymi. W takiej technologii zadrukowujemy najczęściej banery, siatki mesh oraz blockouty, flagi, folie, ale także papier i wiele innych.

Podziel się tym materiałem: