Identyfikacja wizualna firmy w biznesie: znaczenie i kluczowe elementy key visual
Key visual to niezwykle istotna część składowa identyfikacji wizualnej, która cechuje się tym, iż jest absolutnie najważniejsza w kontekście rozpoznawalności danego brandu. Czym dokładnie jest key visual? Dlaczego tak warto zadbać o jego właściwe zaprojektowanie? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Identyfikacja wizualna i graficzna w biznesie – znaczenie i kluczowe elementy
Zarówno identyfikacja graficzna, jak i wizualna (zamiennie branding), stanowią niezwykle ważne elementy wpływające w ogromnym stopniu na rozpoznawalność danej marki i co za tym idzie – także liczbę jej klientów oraz osiągane zyski. Na tę identyfikację składają się różnorodne narzędzia, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwo podczas komunikowania się z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami. Właściwie zaprojektowana identyfikacja wizualna pozwala na skuteczne odróżnienie się od konkurencji i osiąganie kolejnych, wytyczonych wcześniej, celów biznesowych.
Dlaczego identyfikacja jest tak istotna? W głównej mierze wynika to z faktu, iż to właśnie z elementami graficznymi związanymi z daną firmą mają na początku styczność potencjalni klienci. Oznacza to, że kwestia ta w ogromnym stopniu wpływa na podejmowane decyzje zakupowe. Jeśli elementy graficzne związane z marką rzucają się w oczy i wzbudzają zainteresowanie, wówczas większe jest prawdopodobieństwo, że oferowane przez nią produkty i usługi będą chętnie kupowane.
Do grona najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej zalicza się:
- logotyp firmy,
- kolory – każda marka powinna mieć określony zestaw kolorów, który będzie się z nią bezpośrednio kojarzyć,
- typografia – czcionki stosowane w komunikacji wizualnej muszą być bardzo dobrze dobrane i przemyślane,
- grafiki i zdjęcia,
- key visual – mianem tym określa się unikalny motyw graficzny, który znajduje zastosowanie we wszelkiego rodzaju materiałach promocyjnych firmy.
Czym jest identyfikacja wizualna i jak wyglądała wcześniej?
Mianem identyfikacji wizualnej określa się szeroką kategorię różnorodnych elementów graficznych połączonych ze sobą, które w jednoznaczny sposób mają za zadanie kojarzyć się z określoną firmą. Mowa tutaj o logotypie, kolorystyce, typografii oraz o określonym, oryginalnym sposobie prezentowania różnych materiałów promocyjnych i komunikacyjnych konkretnego przedsiębiorstwa. Współcześnie dbałość o udoskonalanie identyfikacji wizualnej to jeden z niezwykle istotnych elementów dla każdego przedsiębiorstwa chcącego odnieść sukces.
Wcześniej identyfikacja wizualna nie pełniła tak istotnej roli jak dziś. Jeszcze w XX wieku poziom konkurencji w większości branż był znacznie mniejszy, a jednocześnie przedsiębiorcy nie mieli do swojej dyspozycji tak wielu nowatorskich narzędzi graficznych. Z tego względu identyfikacja wizualna przytłaczającej większości marek opierała się na bardzo prostych grafikach i symbolach.
Rola i składniki identyfikacji wizualnej w budowaniu marki
Jeśli chcemy, by identyfikacja wizualna przedsiębiorstwa przekładała się na większe prawdopodobieństwo pozyskiwania klientów, należy zadbać o to, by wszystkie składniki były dobierane w sposób właściwy. Jeśli chodzi o logo, to trzeba pamiętać, że jest to absolutnie najważniejszy element, ponieważ to właśnie z nim klient ma do czynienia przy pierwszym kontakcie z danym podmiotem. Logotyp musi być prosty, a zarazem rzucający się w oczy. Ponadto powinien być skalowalny i ponadczasowy, a także oryginalny.
Następny składnik identyfikacji to kolorystyka. Warto pamiętać, że kolory mają ogromne znaczenie w kontekście percepcji marki. Poszczególne barwy mają różnorodne znaczenia oraz będą wywoływać określone emocje. Nie sposób nie wspomnieć o typografii, czyli czcionkach stosowanych przez przedsiębiorstwo. Powinny one być czytelne oraz efektywnie łączyć się z całym przekazem, przede wszystkim z logo i stylem.
Księga identyfikacji wizualnej – nieodłączny element systemu identyfikacji wizualnej marki
Księga identyfikacji wizualnej, z angielskiego brand book, to bardzo ważny dokument, w którym powinny znaleźć się szczegółowe wytyczne odnośnie prawidłowego stosowania elementów wizualnych, składających się na identyfikację wizualną danej firmy w wydawanych przez nią materiałach.
W takim dokumencie znajdują się:
- wskazówki co do zasad stosowania logotypu,
- wskazanie palety kolorystycznej wraz z oznaczeniami,
- typografia i hierarchia nagłówków oraz tekstów,
- konkretne przykłady użycia poszczególnych elementów identyfikacji wizualnej na określonych nośnikach,
- język marki – określenie sposobu komunikowania się z klientami wraz ze wskazaniem zabronionych sformułowań.
Stosowanie się do wszystkich tego typu wytycznych jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia zachowanie spójności w prowadzonej komunikacji wizualnej, niezależnie od tego, w jakich kanałach prowadzi się działania promocyjne.
Znaczenie identyfikacji wizualnej – dlaczego jest kluczowa dla biznesu?
Z jakiego powodu identyfikacja wizualna jest tak istotna dla prowadzenia biznesu? Należy podkreślić, że elementy graficzne, takie jak logotyp, są zazwyczaj sposobem na nawiązanie pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem. Pierwsze wrażenie jest w tym względzie niezwykle ważne.
Właściwie zaprojektowana identyfikacja wizualna może w ogromnym stopniu przesądzić o tym, że dana osoba zdecyduje się na skorzystanie z usług konkretnego przedsiębiorstwa, ponieważ do gustu przypadnie jej np. logotyp czy hasło reklamowe.
Jak identyfikacja wizualna wpływa na postrzeganie marki przez klientów?
Identyfikacja wizualna ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście tego, jak jest postrzegana przez klientów. Przede wszystkim, wpływa ona na wytworzenie pierwszego wrażenia.
Jeśli dana osoba po pierwszym kontakcie z logotypem i pozostałymi elementami wizualnymi danej firmy zaciekawi się, jest ogromna szansa na to, że zdecyduje się na skorzystanie z jej usług. Dodatkowo właściwie prowadzona identyfikacja wizualna wpływa też na ogólny wzrost świadomości marki oraz jeszcze większe zaufanie klientów do danego przedsiębiorstwa.
Proces tworzenia identyfikacji wizualnej – etapy procesu projektowania identyfikacji wizualnej
Zaprojektowanie identyfikacji wizualnej zajmuje zazwyczaj około 10 tygodni. Na cały ten proces składa się kilka etapów, takich jak:
- Przeanalizowanie konkurencji oraz indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.
- Zdefiniowanie tożsamości marki.
- Projektowanie najważniejszych elementów – logotyp, kolorystyka, typografia itd.
- Tworzenie księgi identyfikacji wizualnej.
- Wdrożenie zaprojektowanych rozwiązań i monitoring ich działania w praktyce.
Przegląd kosztów związanych z tworzeniem identyfikacji wizualnej
Zaprojektowanie identyfikacji wizualnej to proces długotrwały i rozbudowany, dlatego też wiąże się z ponoszeniem określonych kosztów. Koszty trzeba ponosić w związku z:
- prowadzeniem analizy obecnej sytuacji przedsiębiorstwa,
- projektowaniem logotypu i pozostałych elementów graficznych,
- tworzeniem księgi identyfikacji wizualnej,
- monitorowaniem wdrożonych rozwiązań,
- drukowaniem materiałów papierowych czy stawianiem na rozwiązania typu citylight.
Jeśli chodzi o kwestię drukowania, warto pamiętać, że istnieje wiele ciekawych rozwiązań na wzbudzanie zainteresowania wśród klientów. Renomowane drukarnie wielkoformatowe oferują bardzo ciekawe naklejki reklamowe z logo zgodne z trendami w projektowaniu graficznym, a także oklejanie witryn sklepowych, naklejki na samochód oraz specjalne tablice reklamowe.