Formy, Rodzaje i Nośniki Reklamy Zewnętrznej

publikacja

Szczegóły publikacji:

18 czerwca, 2021 /
10 minut /
Jakub
Tematy: REKLAMADRUK
producent billboardów reklamowych

Reklama zewnętrzna – Formy, rodzaje, nośniki

Reklama to nieodłączny element działań promocyjnych. Nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na efektywną reklamę marek, produktów bądź usług. Niemniej jednak jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest wciąż reklama zewnętrzna. Przykuwające uwagę kolorowe bannery, plakaty czy billboardy z pewnością zachęcą przechodniów do zapoznania się z ofertą, a co za tym idzie – kupna prezentowanego produktu.

Co więcej, reklama zewnętrzna niesie za sobą szereg korzyści, mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W poniższym poradniku dowiesz się, jakie są formy, rodzaje i nośniki reklamy zewnętrznej oraz dlaczego warto w nie zainwestować!

Czym jest reklama zewnętrzna?

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych form i rodzajów reklamy zewnętrznej, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Reklama zewnętrzna bardzo często określana jest jako outdoorowa lub OOH (skrót z języka angielskiego – out of home). Jak sama nazwa wskazuje, oznacza to, że reklama umieszczana jest poza miejscem zamieszkania konsumenta. Głównym zadaniem tego rodzaju promocji jest dotarcie do najszerszego grona odbiorców, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami.

Wszelkiego rodzaju plakaty reklamowe umieszczane są najczęściej w przestrzeni publicznej – na budynkach, przy ulicach, deptakach oraz w środkach komunikacji miejskiej. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że reklama zostanie zauważona przez aktywnych konsumentów, czyli takich, którzy nie tylko wykazują zainteresowanie marką bądź usługą, ale również dzielą się swoją wiedzą z innymi. Można śmiało stwierdzić, iż reklama zewnętrzna na trwałe wpisała się w krajobraz nie tylko miast, ale i mniejszych wiosek. Dzięki temu odbiorcy są w stanie zauważyć ją podczas wykonywania codziennych obowiązków, takich jak podróż do pracy czy sklepu. Reklama zewnętrzna na tyle przykuwa uwagę przechodniów, że po niedługim czasie są oni w stanie rozpoznać promowaną markę lub usługę.

Rodzaje reklamy zewnętrznej

Reklama wielkoformatowa

Najpopularniejszą formą reklamy zewnętrznej jest bez wątpienia reklama wielkoformatowa. Z uwagi na bardzo duży rozmiar (przekraczający 100m2) najczęściej umieszczana jest na ścianach budynków, rusztowaniach bądź innych obiektach użyteczności publicznej, charakteryzujących się dużą powierzchnią. Reklama wielkoformatowa może być wykonana z siatki mesh bądź z samego winylu. Z uwagi na ciągłą ekspozycję na zewnątrz, warto postawić na wysokiej jakości, wytrzymałe materiały. Dzięki temu zyskamy pewność, że plakat nie ulegnie zniszczeniu przez zmieniające się warunki atmosferyczne. 

Warto również zadbać o najmniejsze detale, ponieważ to właśnie one decydują o atrakcyjności reklamy. Przede wszystkim powinna być ona czytelna oraz przyciągać spojrzenia bogactwem kolorów. Reklamy wielkoformatowe najczęściej umieszczane są w centralnych punktach miasta, tj. centra handlowe bądź przy ulicach o dużym natężeniu ruchu. To z całą pewnością skuteczny sposób na promocję swojej marki.

Dowiedz się więcej o druku wielkoformatowym i jego zastosowaniu w reklamie.
Koniecznie przeczytaj wpis: Zastosowanie druku wielkoformatowego.

Billboard

Billboard to inaczej tablica o dużych wymiarach, wykorzystywana głównie w reklamie zewnętrznej. Wyróżniamy kilka rodzajów billboardów. Do najpopularniejszych należą plakaty naścienne (montowane do elewacji), przestawne oraz kotwiczone na stałe w gruncie. Billboardy reklamowe przestawne możemy bez trudu przenosić na inne miejsce. Obciążane są balastem i nie wymagają pozwolenia na budowę. Natomiast te ostatnie są na trwałe umieszczane w podłożu. Billboardy reklamowe najczęściej umieszcza się w obszarach publicznych o dużym natężeniu ruchu. Z powodzeniem mogą być również zlokalizowane przy ulicach.

Warto dodać, że w większości przypadków billboardy są oświetlane, co zapewnia widoczność o każdej porze dnia i nocy. Treści reklamy zwykle drukowane są na papierze blue back. Jest odporny na uszkodzenia, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne. Papier ten wykorzystuje się w głównej mierze do krótkotrwałych kampanii reklamowych. Co więcej, jest bardzo łatwy w montażu, jak i demontażu, co niewątpliwie jest sporym udogodnieniem.

Nośniki reklamy zewnętrznej – citylight

Citylight to nowoczesny nośnik reklamy zewnętrznej. Z powodzeniem możemy zaliczyć go do elementów małej architektury. Obecnie ten rodzaj reklamy możemy spotkać niemal wszędzie – na dworcach, przystankach, stacjach metra, ulicach, deptakach i w wielu innych miejscach. Co więcej, reklama typu citylight może być wbudowana w ścianę budynków. Panel reklamowy zazwyczaj przyjmuje wymiary 120 × 180 cm. Plakat umieszcza się wewnątrz, natomiast na nim znajduje się szkło hartowane lub szyba pleksi. Po zapadnięciu zmroku jest on podświetlany, co daje niezwykły efekt.

Nośnik reklamowy citylight stanowi uzupełnienie dla reklam telewizyjnych. Nie da się ukryć, że reklama typu citylight bardzo korzystnie wpływa na wizerunek marki. Ciekawa forma reklamy zewnętrznej z całą pewnością zwraca na siebie uwagę, a jednocześnie zachęca przechodniów do sprawdzenia oferty. Warto jednak pamiętać o umieszczeniu ich w odpowiednim miejscu. Na przykład, jeśli chcemy dotrzeć do osób zmotoryzowanych, proponujemy rozważyć umieszczenie reklamy citylight na parkingu. Natomiast, jeśli chcemy wypromować restaurację czy pub, dobrze jest umieścić nośnik reklamowy w pobliżu deptaku, gdzie codziennie przewija się setki tysięcy przechodniów.

reklamy zewnętrzne

Reklama mobilna

Reklama mobilna to bez wątpienia skuteczny nośnik reklamy zewnętrznej. Nie da się ukryć, iż zdobywa on coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Jak możemy wywnioskować, tego typu reklama umieszczana jest na środkach transportu – samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, a także na przyczepach. Niewątpliwie umożliwia to dotarcie do szerokiego grona odbiorców w całym kraju. W zależności od potrzeb możemy skoncentrować się na promocji marki w określonym obszarze.

Z uwagi na wielkie gabaryty reklamy potencjalni konsumenci nie powinni mieć trudności z odczytaniem plakatu reklamowego. Warto zadbać o to, aby treść reklamy znalazła się w zasięgu wzroku odbiorców. Dzięki temu zyskamy pewność, iż nośnik reklamowy zostanie zauważony, a jednocześnie wzbudzi zainteresowanie wśród odbiorców. Mobilna ekspozycja marki, produktu bądź usługi sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku marki. To rodzaj reklamy, który sam podąża za Klientem.

Dlaczego warto zainwestować w reklamę zewnętrzną?

Reklama zewnętrzna jest jedną z najstarszych, a zarazem najskuteczniejszych form promocji marki, produktu czy usługi. W dzisiejszych czasach niemal wszędzie możemy zauważyć okazałe plakaty i billboardy reklamowe. Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zainwestować w reklamę outdoorową? Bez wątpienia rozwiązanie to niesie za sobą mnóstwo korzyści. Reklama zewnętrzna zlokalizowana jest w przestrzeni publicznej, co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, o każdej porze. Plakat reklamowy nie jest namolny, nie wymusza żadnych decyzji na potencjalnych klientach, a jedynie w delikatny sposób zwraca na siebie uwagę.

Reklama typu outdoor zazwyczaj osiąga duże rozmiary, dzięki czemu jest widoczna zarówno z bliska, jak i z daleka. Każdego dnia konsumenci pokonują określoną odległość z domu do pracy i na odwrót. Ich wzrok z pewnością zatrzymuje się na okolicznych billboardach, co sprawia, że firma zapada w ich pamięć. Warto pamiętać, że nie każdy w ciągu dnia ma czas na oglądanie telewizji, czy internetu, gdzie przedsiębiorcy promują swoją markę lub usługi. W takim wypadku reklama outdoorowa jest doskonałą opcją. Co więcej, reklamy zewnętrzne mobilne pozwalają na dotarcie nie tylko do lokalnych, ale również „obcych” klientów. Kluczową rolę odgrywa zlokalizowanie reklam zewnętrznych w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wiodący producent reklamy zewnętrznej z pewnością dołoży wszelkich starań, aby była ona niepowtarzalna i efektowna!

Planujesz inwestycję w reklamę zewnętrzną? Sprawdź, czym jest ustawa krajobrazowa i czego dotyczy!

Podsumowanie

Reklama zewnętrzna jest jedną z najstarszych, a zarazem najskuteczniejszych form promocji marki, produktu czy usługi. W dzisiejszych czasach niemal wszędzie możemy zauważyć okazałe plakaty, billboardy i banery reklamowe. Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zainwestować w reklamę outdoorową? Bez wątpienia rozwiązanie to niesie za sobą mnóstwo korzyści. Reklama zewnętrzna zlokalizowana jest w przestrzeni publicznej, co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, o każdej porze. Plakat reklamowy nie jest namolny, nie wymusza żadnych decyzji na potencjalnych klientach, a jedynie w delikatny sposób zwraca na siebie uwagę.

Podziel się tym materiałem: