Druk Lateksowy – Zalety, Wady, Zastosowanie

publikacja

Szczegóły publikacji:

30 września, 2022 /
7 minut /
DanielD
Tematy: DRUKREKLAMA

Druk lateksowy — zalety, wady i zastosowanie

W obecnych czasach producenci oferują swoim Klientom różne technologie druku. Wśród nich wyróżnia się druk lateksowy, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Ta technologia druku jest w stu procentach ekologiczna i bezpieczna – zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska naturalnego. Główne składniki wykorzystywane do pracy to woda, żywica oraz mieszanka pigmentu. Wydruki lateksowe charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi. Między innymi są odporne na promieniowanie UV oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jakie są zalety i wady druku lateksowego? Gdzie może być stosowany druk lateksowy?

Czym jest druk lateksowy?

Druk lateksowy to nowoczesna technologia druku wielkoformatowego. Umożliwia nanoszenie grafiki fotograficznej na podłoża o zróżnicowanej fakturze oraz formacie. Nieograniczony wybór pozwala dostosować produkt do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Druk lateksowy charakteryzuje się niesamowitą precyzją i dokładnością. Pozwala to osiągnąć wysokiej rozdzielczości wydruki. Atramenty wykorzystywane do pracy składają się w 70% z wody, co sprawia, że są w pełni przyjazne środowisku i ludziom. Doskonała trwałość wydruku lateksowego jest porównywalna do druku solwentowego.

Wydruki wielkoformatowe wykonane w technologii lateksowej są wysoce odporne na uszkodzenia, jak również szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Przy wieloletnim użytkowaniu nadruk nie zmienia kolorów, nie pęka, a kolory nie bledną. Każdy z tych aspektów sprawia, że jest to inwestycja na długi okres czasu.

Najważniejsze zalety druku lateksowego

Zastosowanie druku lateksowego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim stanowi on alternatywę dla druku solwentowego, który co prawda jest tańszy, jednak nie daje tyle możliwości. Druk wielkoformatowy w technologii lateksowej umożliwia drukowanie na papierze, tkaninach, foliach, płótnie oraz wielu innych nośnikach powlekanych i niepowlekanych. Dzięki rozbudowanej ofercie każdy Klient bez trudu odnajdzie idealne dla siebie rozwiązanie. Druk lateksowy zapewnia znakomitą jakość fotograficzną. Nadruki są nasycone kolorystycznie (do 1200 dpi), co sprawia, że skutecznie przyciągają wzrok.

Tak, jak zostało wspomniane, druk lateksowy jest niesamowicie odporny na warunki zewnętrzne, w tym promienie UV. Wydruki wyróżnia wysoka trwałość – zachowują świetny wygląd przez długi czas. Druk ekologiczny jest bezwonny, nietoksyczny, bezpieczny dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Niewątpliwą zaletą druku lateksowego jest natychmiastowa gotowość. Produkt tuż po wyjściu z maszyny jest suchy i nadaje się do użytku, podczas gdy druk solwentowy potrafi schnąć aż do 48 godzin. Warto dodać, że wydruki lateksowe w większości spełniają wszelkie normy w zakresie ochrony środowiska.

Wady druku lateksowego

Wśród licznych zalet druku lateksowego ciężko odnaleźć wady. Minusem może być cena takiej usługi, gdyż jest ona zdecydowanie wyższa niż w przypadku druku solwentowego. Co więcej, zakup maszyny do druku lateksowego również wiąże się ze sporymi kosztami. Jednak wszystko rekompensuje wysoka jakość wydruków. Jeśli chcemy mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy, zdecydujmy się właśnie na druk lateksowy.

Gdzie znajduje zastosowanie druk lateksowy?

Druk lateksowy to jedna z najpopularniejszych technologii druku wielkoformatowego. Główne zastosowanie znajduje w branży reklamowej. Wykorzystuje się go do produkcji efektownych banerów, szyldów, plakatów i tablic. Wysoka jakość i dokładnie odwzorowanie szczegółów sprawiają, że druk lateksowy stanowi doskonały sposób na promocję własnej firmy, produktów bądź usług. Druk lateksowy sprawdza się również w roli specyficznej reklamy. Mowa tutaj między innymi o naklejkach na samochody. Zadrukowana powierzchnia jest niesamowicie elastyczna, odporna na zarysowania, nie kruszy się ani nie zmienia swojego kształtu, dzięki czemu atrakcyjnie się prezentuje. Nie da się ukryć, iż taka forma reklamy umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Druk lateksowy równie dobrze można wykorzystać do dekoracji wnętrz. Przy jego użyciu produkuje się intrygujące i niepowtarzalne fototapety. W technologii HP Latex można stworzyć również produkty służące do oklejania elewacji zewnętrznych, a nawet niektórych materiałów tekstylnych. Za pomocą druku lateksowego produkuje się także oznaczenia, które spotykamy w sklepach, przedszkolach, szkołach, hotelach, galeriach handlowych i wielu innych obiektach użyteczności publicznej.

Podsumowanie

Druk lateksowy jest nowoczesną technologią druku wielkoformatowego. Umożliwia on nanoszenie grafiki fotograficznej na różnorodne media – począwszy od tych najtańszych, po najbardziej wyspecjalizowane. Technologia HP Latex gwarantuje wysoką rozdzielczość, dbałość o każdy detal oraz doskonałe nasycenie kolorystyczne. Druk lateksowy ma wszechstronne zastosowanie, choć najczęściej wykorzystywany jest w celach promocyjnych – do produkcji przyciągających wzrok billboardów, plakatów i szyldów. Zastosowanie farb bezzapachowych sprawia, że wydruki w technologii HP Latex są bardzo często stosowane w sklepach, galeriach handlowych, lokalach gastronomicznych, a także szpitalach czy szkołach.

Podziel się tym materiałem: