Na skuteczność prowadzonych kampanii marketingowych przekłada się przede wszystkim odpowiednio opracowana strategia działania. Aby skutecznie promować produkty, usługi lub budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, warto wykorzystywać emocje w reklamie. W jaki sposób? Otóż tutaj doskonale sprawdzą się kampanie storytellingowe, które poprawiają wiarygodność marki, a także powodują, że skuteczność prowadzonych kampanii jest o wiele większa. Zobacz, jakie są typy storytellingu stosowanego w reklamie zewnętrznej i dlaczego warto stosować ciekawe opowieści w reklamie firmy.
Czym jest storytelling w marketingu? Definicja i znaczenie
Definicja opowiadania jest prosta. To krótki utwór literacki o prostej akcji, niewielkiej długości i jednowątkowej fabule. To idealny opis storytellingu wykorzystywanego w kampaniach marketingowych prowadzonych zarówno cyfrowo, jak i w klasycznej formie na materiałach drukowanych.
W marketingu storytelling odnosi się do wykorzystania narracji i opowieści w celu przekazania wartości, wizji i misji marki, a także wyjaśnienia, jak dany produkt lub usługa może zmienić życie konsumenta.
Można powiedzieć, że to proces, który skupia się na komunikowaniu cech produktu oraz korzyści emocjonalnych związanych z zakupem. W ten sposób odbiorcy nie tylko analizują ciekawe historie, ale także odczuwają spójność z marką poprzez silny przekaz emocjonalny.
Realizacje kampanii reklamowych z wykorzystaniem różnych typów storytellingu umożliwiają przede wszystkim: zwiększanie zaangażowania odbiorców, budowanie lojalności wobec marki, a także tworzenie stałych skojarzeń, dzięki którym potencjalni klienci łatwiej zapamiętują cele, misję i wizerunek marki.
Dlaczego storytelling działa? Psychologia opowieści w reklamie
Zagadnienia związane z psychologią w reklamie są ściśle powiązane z nowoczesnym storytellingiem. Osoby odpowiedzialne za tworzenie treści i wiarygodność marki muszą budować proste teksty, które będą ciekawe, zachęcające do interakcji, a także wskażą na rozwiązanie problemu lub konfliktu np. poprzez zakup promowanego produktu.
Storytelling w reklamie zewnętrznej i cyfrowej powoduje, że odbiorcy łatwiej zapamiętują przekaz i czują emocjonalne powiązanie z marką. Mózg człowieka jest zaprogramowany tak, aby przetwarzać informacje właśnie w formie opowieści.
To powoduje, że psychologia storytellingu wpływa bezpośrednio na skuteczność budowania pozytywnych relacji między konsumentem a przedsiębiorstwem.
Jak opowieść może zwiększyć efektywność kampanii reklamowej?
To proste. Opowieści, czyli psychologia storytellingu w reklamie zwiększa skuteczność przekazu poprzez:
- Tworzenie emocjonalnych połączeń: Storytelling angażuje emocjonalne ośrodki w mózgu, co prowadzi do silniejszej zapamiętywalności i skojarzeń z marką.
- Wzmacnia zaangażowanie: Opowieści zachęcają odbiorców do aktywnego uczestnictwa i wyobrażania sobie, co zwiększa retencję przekazu.
- Budowanie zaufania: Autentyczne i wiarygodne historie marki sprawiają, że marka wydaje się bardziej godna zaufania.
Badania przeprowadzone przez Cambridge University Press wskazują, że takie zachowania poprawiają sposób zapamiętywania ważnych informacji, ale także dają realną szansę na zmianę zachowań potencjalnych odbiorców.
Zobacz także realizację działań w ramach reklamy na samochodzie dla firmy Itnys. To jeden z elementów skutecznych działań promocyjnych realizowanych w ramach kampanii zewnętrznej.
6 kluczowych elementów dobrej opowieści reklamowej
Chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o spójność storytellingu i stworzyć skuteczną opowieść reklamową? Tego typu marketing narracyjny wykorzystujący opowieści w reklamie wymaga zastosowania się do 6 podstawowych zasad:
- Stwórz wyrazistego bohatera – wybierz postać, z którą Twoi odbiorcy mogą się utożsamić lub której będą kibicować, aby zbudować emocjonalne połączenie.
- Określ jasny cel i wyzwanie – ustal, do czego dąży bohater i jakie trudności musi pokonać, aby Twoja opowieść była dynamiczna i interesująca.
- Zadbaj o emocjonalne zaangażowanie – Twoja opowieść powinna wywoływać emocje, które angażują odbiorcę i sprawiają, że łatwiej zapamięta Twój przekaz.
- Bądź autentyczny – opowiadaj szczerze, pokazując prawdziwe wartości marki, aby zbudować zaufanie do Twojej opowieści.
- Wprowadź konflikt i jego rozwiązanie – pokaż, z jakimi wyzwaniami mierzy się bohater, a następnie przedstaw rozwiązanie, które oferuje Twój produkt lub usługa.
- Przekaż jasne przesłanie – zakończ opowieść mocnym, prostym przekazem, który podsumowuje, jak Twój produkt spełnia potrzeby odbiorcy.
Kiedy wykorzystasz powyższe wskazówki w ramach działań związanych z psychologią storytellingu, będziesz w stanie skutecznie przekazać emocje w reklamie i zwiększyć skuteczność storytellingu.
Sprawdź także nasz poradnik: Etykiety samoprzylepne – nowoczesne narzędzie marketingowe i informacyjne. Kompleksowe rozwiązania dla Twojej marki.
Typy opowieści, które zwiększają zaangażowanie konsumentów
Aby dokładnie ustalić, jak opowiadać historie, które będą przyciągać odbiorców i wchodzić z nimi w interakcje, musisz poznać podstawowe typy opowieści, które są naprawdę skuteczne. Jeśli chodzi o storytelling, przykłady idealnych opowiadań to:
- Historie ludzi, które są opowiedziane z użyciem prawdziwych postaci napotykających problemy, gdzie produkt firmy pozwala na ich rozwiązanie.
- Historie sukcesu, czyli opowiadania na przykładach klientów, którzy osiągnęli sukces po zakupie produktu lub usługi.
- Historie wartości. Tutaj warto opowiedzieć misję i wartości marki, aby zbudować długotrwałe relacje z klientami.
Dobrym uzupełnieniem marketingu storytellingowego są też treści edukacyjne. To opowiadania, które mają na celu wzmocnić sprzedaż, ale także edukować odbiorców poprzez ukazanie, w jaki sposób dany produkt albo usługa rozwiązuje realne problemy.
Jeśli już inwestujesz w marketing narracyjny, poznaj też rodzaje druku cyfrowego. Po przygotowaniu tekstów musisz wiedzieć, w jakim formacie najlepiej wydrukować opowieści, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.
Storytelling a tożsamość marki: jak budować spójne opowieści?
Jeśli nie wiesz, jak wymyślić reklamę dowolnego produktu opartą na psychologii storytellingu, zacznij od podstaw. Co to znaczy? Na początek postaraj się określić cele i misję swojego przedsiębiorstwa. Na tej podstawie zaczniesz budować dobre historie storytellingowe.
Wykorzystaj też kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w tworzeniu nowoczesnego storytellingu:
- stale poznawaj swoich odbiorców,
- skupiaj się na emocjach,
- dbaj o spójność przekazu reklamowego z identyfikacją wizualną marki,
- twórz treści, które są autentyczne,
- staraj się budować narrację wokół wyzwań i problemów, które da się rozwiązań poprzez interakcję z marką,
- używaj prostego języka.
Staraj się też aktywnie włączać odbiorcę do aktywności w ramach działań storytellingowych. Zadawaj pytania, a także próbuj wykorzystać interaktywne produkty reklamowe np. naklejki z kodami AR do wyświetlenia na smartfonie.
Przykłady marek, które skutecznie wykorzystały storytelling w reklamie
- Nike – Equality Campaign
Nike od dawna wykorzystuje storytelling, aby promować nie tylko swoje produkty, ale także wartości społeczne. Kampania „Equality” opowiada historię sportowców, którzy pokonali trudności związane z nierównościami społecznymi i rasowymi, promując równość w sporcie. Nike łączy tu emotywne obrazy z inspirującymi historiami, aby połączyć widzów z marką na poziomie emocjonalnym.
- Land Rover – The Land of Land Rovers
Land Rover stworzył film, który przenosi widzów do nepalskiej wioski, gdzie większość mieszkańców wciąż używa starych modeli Land Roverów. Historia koncentruje się na życiu lokalnych mechaników i entuzjastów, pokazując, jak pojazdy te odgrywają kluczową rolę w ich codziennym życiu. Opowieść podkreśla trwałość i niezawodność marki, a to doskonale wpisuje się w wizerunek Land Rovera jako lidera w produkcji samochodów terenowych
- Apple – „1984”
Jednym z najbardziej znanych przykładów storytellingu w reklamie jest kultowa reklama Apple „1984,” emitowana podczas Super Bowl. Zainspirowana książką George’a Orwella, reklama opowiada o walce z konformizmem, przedstawiając Macintosh jako narzędzie wyzwalające indywidualizm. To odważne podejście do narracji wyróżniło Apple na tle konkurencji, kreując wizerunek marki jako innowatora i wizjonera w świecie technologii
Nowoczesne technologie i ich wpływ na rozwój storytellingu
Nowe technologie wykorzystywane w marketingu mogą mieć kluczowy wpływ na skuteczność storytellingu. Jeśli dopiero planujesz działania związane z opowieściami angażującymi odbiorców, możesz wykorzystywać popularne narzędzia digital storytellingu np. blogi, media społecznościowe, strony internetowe, gry, podcasty, a nawet interaktywne prezentacje.
Takie działania uzupełnione klasycznymi kampaniami reklamowymi outdoorowymi to świetny sposób na wzmocnienie renomy przedsiębiorstwa i rozpoznawalności marki na rynku.
A zatem, jeśli chcesz mocniej motywować odbiorców do interakcji, koniecznie zacznij wykorzystywać psychologię storytellingu w kampaniach promocyjnych. Zachęcisz w ten sposób do działania, przyciągniesz uwagę i sprawisz, że komunikat reklamowy zostanie lepiej zapamiętany.
Bibliografia:
https://www.zellalife.com/blog/storytelling/
https://marketinginsidergroup.com/content-marketing/6-examples-genius-brand-storytelling-see/
https://www.peopleofstory.com/post/9-of-the-best-brand-storytelling-examples