Druk Cyfrowy Czy Offsetowy – Które Rozwiązanie Wybrać?

publikacja

Szczegóły publikacji:

12 kwietnia, 2021 /
10 minut /
Jakub
Tematy: DRUK
maszyna do druku offsetowego

Druk cyfrowy czy offsetowy? Który wybrać?

Wielu klientów składających po raz pierwszy swoje zamówienia w drukarni wielkoformatowej nie ma sprecyzowanych wymagań i oczekiwań co do technologii druku – nie widzą żadnej różnicy między drukiem cyfrowym a offsetowym. A różnią się one między sobą poziomem zaawansowania technologii, jakością druku, zastosowaniem i oczywiście ceną.

W jakich przypadkach lepiej zdecydować się na druk cyfrowy, a w jakich na druk offsetowy? Jak przebiega proces realizacji zlecenia, jakie urządzenia i technologie są wykorzystywane i jak wybór metody wpływa na jakość wydruku? Przeczytajcie, a już zawsze będziecie umieć dokonać trafnego wyboru.

Czym jest druk cyfrowy i w jakich przypadkach będzie dobrym wyborem?

Druk cyfrowy jest najlepszym wyborem dla tych klientów, którym zależy przede wszystkim na szybkiej realizacji zlecenia – wykorzystywana w jego przypadku technologia pozwala wydrukować dokument zapisany w popularnych formatach takich jak pdf czy doc.  

Warto polecić druk cyfrowy również wtedy, gdy klientowi zależy na możliwości otrzymania wydruku próbnego zamawianych dokumentów. Dzięki temu, w przypadku, gdyby efekt końcowy jednak nie spełniał wszystkich pokładanych w nim oczekiwań, klient może dokonać zmian w projekcie bez ryzyka utraty czasu i środków.

Trzeba jednak pamiętać, że druk cyfrowy, jak każda inna technologia, ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest format wydruków – w przypadku druku cyfrowego najczęściej maksymalny możliwy do osiągnięcia jest format A3 i jest to oczywiście związane z wielkością urządzenia drukującego. Ważny jest również papier, którego grubość (gramatura) nie może przekraczać 300g/m2.

Druk cyfrowy sprawdzi się najlepiej w przypadku broszur, katalogów, ulotek reklamowych czy wizytówek.

Technologia druku

Druk cyfrowy powstaje w wyniku naświetlania wałka pokrytego warstwą fotoprzewodzącą, która ma właściwości przyciągania drobinek tonera. Następnie drobinki te przenoszone są na papier, układając się w odpowiedni wzór i tworząc gotowy wydruk.

tonery w drukarce cyfrowej

W wypadku druku cyfrowego proces drukowania może być dowolnie wstrzymywany i wznawiany, dzięki czemu w każdej chwili można dokonać stosownych zmian w projekcie.

Czym jest druk offsetowy – kiedy sprawdzi się lepiej niż cyfrowy?

Druk offsetowy to wyższy poziom zaawansowania technologii oraz wyraźnie wyższa jakość wydruków, która wprost wynika z jego wysokiej rozdzielczości – nawet 4800 dpi. Fakt ten ma swoje odzwierciedlenie w cenie, którą klient będzie musiał zapłacić za realizację projektu. Dlatego też druku offsetowego używa się w przypadku zleceń o bardzo dużych nakładach.

Wysoka jakość druku offsetowego wynika również ze znacznie szerszej palety kolorów możliwych do uzyskania i technologii druku pozwalających uszlachetnić obraz. Wadą druku offsetowego jest natomiast brak możliwości wprowadzania zmian do projektu, którego realizacja już się rozpoczęła.

Czas realizacji wydruków w technologii offsetu jest dłuższy niż w przypadku druku cyfrowego, nie jest to więc metoda polecana tym klientom, którzy potrzebują materiałów „na już”. Za to nadaje się do drukowania form w dużych formatach.

Technologia druku

Druk offsetowy jest rodzajem druku płaskiego, w którym obraz jest przenoszony z płaskiej formy drukowej na podłoże za pomocą pokrytego tak zwanym obciągiem cylindra. Krótko mówiąc – zanim drukarnia przystąpi do realizacji zamówienia, musi przygotować matrycę. A matryca ta przygotowywana jest do każdego z projektów indywidualnie – stąd koszty ewentualnych zmian są wysokie. 

Jakość druku oraz jego koszty

Jak widać obydwie metody druku różnią się od siebie w sposób dość istotny. Wiemy już, że zastosowanie offsetu w przypadku małej ilości egzemplarzy jest kiepskim pomysłem, oraz że na druk offsetowy dużych nakładów będziemy musieli trochę poczekać, między innymi ze względu na konieczność przygotowania matrycy – nie jest to więc metoda dla klientów, którzy potrzebują wydruku natychmiast. Dla pełnego obrazu różnic należy też porównać kwestię jakości i ceny realizacji projektów wykonanych w druku offsetowym i cyfrowym.

Porównanie jakości wydruku

Druk offsetowy oferuje nam wyższą od druku cyfrowego rozdzielczość obrazu oraz znacznie bogatszą paletę dostępnych kolorów. Warto tu jednak zaznaczyć, że o ile rozdzielczość na poziomie 4800 dpi naprawdę robi wrażenie, to dla uzyskania zadowalającej jakości obrazu zaleca się rozdzielczość 300 dpi, a tę można uzyskać także w druku cyfrowym.

wałki maszyny drukarskiej

Druk offsetowy wypada jednak pod względem jakości korzystniej i pozwala uzyskać szlachetniejszy wydruk o żywych i bardzo nasyconych kolorach. Różnice są widoczne gołym okiem nawet dla osoby nieposiadającej doświadczenia.

Porównanie kosztów

Druk offsetowy, jak już wspominaliśmy, jest rozwiązaniem droższym – wymaga większych nakładów pracy potrzebnej do przygotowania maszyny (matrycy) do druku, a do tego zakup maszyny do offsetu jest znacznie bardziej kosztowny. Trzeba jednak pamiętać, że przy bardzo dużych nakładach różnice w kosztach jednostkowych będą niewielkie.

Wiesz już, czym różni się druk offsetowy od druku cyfrowego. Pora wybrać drukarnię. Koniecznie przytaj nasz poradnik: Jak wybrać drukarnię wielkoformatową? Zapoznaj się również z wpisem dotyczącym zastosowania druku wielkoformatowego.

Podsumowanie

Wybór optymalnej techniki druku materiałów wymaga postawienia odpowiedzi na kilka pytań: jaki będzie nakład i jakiego rodzaju materiały planujemy drukować? Jaki jest termin realizacji zamówienia? Czy zależy nam na wysokiej rozdzielczości obrazu, czy jednak ważniejsza jest możliwość personalizacji wydruku? Czy możemy sobie pozwolić na drukowanie materiałów „w ciemno”, bez możliwości otrzymania wydruku próbnego? 

Decyzję o wyborze rodzaju druku należy podjąć na podstawie analizy potrzeb i priorytetów klienta oraz specyfiki danego projektu. Zarówno druk offsetowy jak i cyfrowy sprawdzają się doskonale – tyle że w różnych sytuacjach. Teraz już wiecie, jakie są między nimi różnice, jakie są wady i zalety każdego z nich – bez problemu wybierzecie więc metodę, która spełni wszelkie Wasze oczekiwania.

Podziel się tym materiałem: